INFORMACJE DLA OSÓB CHCĄCYCH WYJECHAĆ NA STAŻ ZAGRANICNZY

WSKAZÓWKI I PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA OSÓB CHCĄCYCH ODBYĆ STAŻ ZAGRANICZNY

  1. Student/tka ubiegając się o staż zagraniczny musi zaliczyć test językowy przygotowany przez Centrum Języków Obcych UPP. Terminy i link do zapisów zamieszczany jest na bieżąco na Facebooku projektowym. Jeśli posiadają Państwo inne dokumenty potwierdzające znajomość języka na poziomie min. B2 to prosimy o dostarczenie do biura projektu (p.172).
  2. Po ustaleniu miejsca stażu zagranicznego oraz skompletowaniu dokumentów projektowych stażysta/tka z pomocą biura projektu (p. 172) wypełnia i podpisuje na minimum 14 dni przez planowanym wyjazdem wniosek na wyjazd zagraniczny, który dostarcza do Działu Współpracy z Zagranicą (DWZ) (p. 310) do osoby zajmującej się danym krajem. Wykaz pracowników DWZ z podziałem na kraje znajduje się na stronie Zakupu biletów lotniczych i na pociąg dokonuje DWZ za pośrednictwem biura podróży. Bilety na przejazd autokarem lub na prom zakupywane są bezpośrednio przez uczestnika projektu, a następnie refundowane. Zakup takiego biletu jest konsultowany z biurem projektu i wymaga porównania trzech ofert. Uczestnik/czka nie dokonuje samodzielnego zakupu biletu, bowiem jest to niezgodne z procedurą zamówień publicznych obowiązującą na uczelni. Taki koszt nie zostanie zrefundowany.
  3. W celu usprawnienia procesu rezerwacji i wybrania dogodnego połączenia uczestnik/czka projektu może zaproponować połączenie, a DWZ poprzez wybrane w drodze przetargu biuro podróży zweryfikuje efektywność ekonomiczną takiej trasy i dokona zakupu biletu. Jeśli uczestnik/czka ma wątpliwości co do dokładnej daty powrotu (zakończenie stażu) może skonsultować to zarówno z biurem projektu, jak i osobą kontaktową z DWZ uprzednio zgłaszając aby nie dokonywano zakupu biletu powrotnego.
  4. Każdy student wyjeżdzający na staż zagraniczny ma możliwość ubiegania się o zwrot kosztów zakwaterowania. Koszty refundowane będą po zrealizowanym stażu na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków. Student zobligowany jest do przesłania 3 konkurencyjnych ofert zakwaterowania w miejscu realizacji stażu (bądź w zbliżonej lokalizacji), a następnie wyboru najtańszej z przedstawionych ofert. Dokumentem kwalifikowalnym do poniesienia wydatku będzie faktura / rachunek za wynajem pokoju lub umowa najmu wraz z potwierdzeniem przelewu, ze wskazaniem liczby noclegów, stawki jednostkowej, terminu wynajmu i imiennym wskazaniem danych najemcy (stażysty/tki). Prosimy aby przed wyjazdem przesłali nam Państwo skan/zdjęcie faktury/rachunku w celu sprawdzenia jego poprawności. Maksymalna kwota refundacji kosztów zakwaterowania to 1470 euro.
  5. Po powrocie ze stażu stażysta/tka rozlicza poniesione koszty w biurze projektu.
  6. Stażysta powinien przestrzegać ustalonego czasu pracy tj. maksymalnie 8 godzin/dzień, 40 godzin/tydzień i nie mniej oraz nie więcej niż120 godzin w każdym miesiącu trwania stażu. W przypadku obowiązywania odmiennych przepisów w danym kraju, prosimy jednak o przestrzeganie ww. czasu pracy.
  7. Stażysta musi niezwłocznie zawiadomić zarówno Realizatora stażu (pracodawcę), jak i Organizatora stażu (uczelnię) o każdej nieobecności (chorobie), jednak najpóźniej w drugim dniu jej trwania.
  8. W związku z realizacją stażu, stażysta odbywający staż jest rejestrowany przez uczelnię w ZUS’ie, a po ukończeniu staży wyrejestrowywany. W związku z tym po ukończeniu stażu nie powraca stażyście poprzednie ubezpieczenie, lecz konieczne jest nowe zgłoszenie.
  9. Studenci, w wyjątkowych przypadkach (np. trudna sytuacja materialna) mogą wnioskować o zaliczkę na poczet wyjazdu.
  10. Termin realizacji staży zagranicznych dwumiesięcznych musi być zgodny z art. 112 kodeksu cywilnego (przykład terminu realizacji staży 2-miesięcznych: 01.07.2017-01.09.2017, 05.07.2017-05.09.2017, 15.07.2017-15.09.2017). Termin podawany jest w programie stażu i deklaracji pracodawcy. Student zagranicą nie musi przebywać pełnych 2 miesięcy. Po zrealizowaniu 120 godzin w drugim miesiącu, może już wrócić.
  11. Studenci realizujący staż 240 godzinny, stypendium będą mieli wypłacone po przepracowaniu każdych 120 godzin. Prosimy mieć na uwadze par. 10 pkt 4 umowy, który mówi o tym, że jeśli Państwo zrezygnują z kontynuacji stażu, będziecie zobowiązani zwrócić uczelni poniesione koszty w związku z realizacją Państwa stażu.
  12. Listy obecności po przepracowaniu każdych 120 godzin prosimy przesyłać na adres staze.wrib@up.poznan.pl
  13. Po zakończonym stażu prosimy jak najszybciej dostarczyć wymagany komplet dokumentów do pokoju nr 172 Col. Maximum.
  14. PROSIMY PAMIĘTAĆ o wypełnieniu ankiety końcowej niezwłocznie po zakończeniu stażu.
  15. Przed wyjazdem prosimy abyście Państwo wystąpili o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Jednocześnie informujemy, że w ramach projektu są Państwo objęci ubezpieczeniem NNW, którego zakres ubezpieczenia obejmuje obrażenia ciała powodujące uszczerbek na zdrowiu.
  16. Prosimy pamiętać, że EKUZ i NNW nie są ubezpieczeniami podróżnymi i nie obejmują pewnych świadczeń, które mogą okazać się ważne.

Przykład dla obliczania liczby godzin miesięcznie dla stażu dwumiesięcznego w okresie 05.03.2017-05.05.2017

1 miesiąc stażu to okres: 05.03.2017-05.04.2017 - do wypracowania 120 godzin., nie mniej, nie więcej

2 miesiąc stażu to okres: 06.04.2017-05.05.2017 - do wypracowania 120 godzin., nie mniej, nie więcej